Rodzinne atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka to znakomite miejsce na rodzinny urlop, szczególnie, kiedy chcemy uniknąć hałaśliwych kurortów. Ten piękny rejon znany z uzdrowisk oraz umiarkowanie wysokich gór oferuje wiele ciekawych miejsc, które z pewnością przypadną do gustu także dzieciom. Dostępne są też rozmaite atrakcje zimowe i letnie oraz przyjazna baza noclegowa, gdzie znajdziemy i kameralne kwatery, hotele oferujące dodatkowe usługi oraz możliwości.

Całą rodziną warto zwiedzić Twierdzę Kłecko – w letnich miesiącach raz w tygodniu organizowane jest specjalne nocne zwiedzanie, z odgrywanymi scenami z czasów, kiedy twierdza była najpierw warownią, a potem m. in. więzieniem. Wrażeń dostarczy także Podziemna Trasa Turystyczna, rozciągająca się w połączonych piwnicach starówki, pokazująca, jak wyglądało dawne życie mieszczan.

Dobre miejsce na wyprawę z dziećmi stanowi Kletno. Zobaczyć tutaj można najpiękniejszą polską jaskinię – Jaskinię Niedźwiedzią, z różnorodnymi formami skalnych nacieków, które zostały oświetlone na potrzeby zwiedzania, a cała trasa wycieczki wyłożona jest szerokim chodnikiem. Nieopodal znajdziemy też Muzeum Ziemi, prezentujące eksponaty geologiczne, a wśród nich m. in. meteoryty oraz skamieliny – tropy zwierząt, morskie amonity i inne mięczaki, skamieniałe pnie drzew, zęby dinozaurów i mamutów oraz cztery zachowane jaja dinozaurów. Jeżeli to za mało, żeby wzbudzić zachwyt to przy muzeum powstał Park Jurajski z modelami prehistorycznych gadów w ich rzeczywistych rozmiarach.

Warto odwiedzić również Kudowę-Zdrój, gdzie oprócz słynnej Kaplicy Czaszek oraz Parku Zdrojowego z muszlą koncertową i pijalnią wód zobaczymy także Muzeum Zabawek, ruchomą szopkę czy Szlak Ginących Zawodów. Z tego uzdrowiskowego miasteczka blisko do Gór Stołowych (wikipedia.org). Z pewnością wrażenie zrobią nie tylko na najmłodszych niezwykłe formacje Błędnych Skał oraz Szczelińca. Każda z nich jest elementem miejscowej legendy, dobrze więc wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem albo zaopatrzyć w materiały. Choć dobrą zabawą będzie też samodzielne odkrywanie, co przypominają ich kształty i wymyślanie ich historii.

W każdej z miejscowości oferującej prócz atrakcji też smaczne, domowe jedzenie i kameralne noclegi (meteor-turystyka.pl), Kotlina Kłodzka pozwoli odkryć ciekawe miejsca. Znajdziemy tu też rożne trasy rowerowe, baseny, parki linowe czy stoki narciarskie i trasy biegowe zimą. Tak więc z pewnością nikt nie będzie narzekał na nudę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *