Legnica – „Mała Moskwa”

Legnica to miasto leżące w województwie dolnośląskim, do 1998 stolica województwa legnickiego. Miejscowość leżąca nad rzeką Kaczawą, będącą lewym dopływem Odry, a także wpadającą do Kaczawy rzeką Czarna Woda. Legnica to także ośrodek Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego.

Dlaczego warto przyjechać do Legnicy? Między innymi dlatego, aby poznać bogactwo przemysłowe jakim jest Legnicko-Głogowski Ośrodek Miedziowy, czyli Muzeum Miedzi, które oprócz ekspozycji związanych z miedzią, organizuje również wystawy historyczne. W mieście można zobaczyć zamek Piastowski z kaplicą, a także obecnie katedrę diecezji legnickiej – kościół Św. Piotra i Pawła. Legnica posiada również wiele innych zabytków, np. kościół Najświętszej Maryi Panny zwany kościołem mariackim, a także fragmenty murów obronnych. W Legnicy istnieje również Akademia Rycerska, a także kamienice mieszczańskie „kramy śledziowe”. Co ciekawsze w Legnicy istniała Loża Masońska, dziś gmach zajmowany jest przez Legnicką Bibliotekę Publiczną, a także Nowy Ratusz oraz teatr, w którym, cały czas można zobaczyć ciekawe spektakle, a repertuar jest bardzo urozmaicony.

W Legnicy funkcjonuje Zespół „Kyczera” jest to Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca, a także Zespół Pieśni i Tańca „Legnica”. Co roku w Legnicy odbywają się Dni Legnicy – organizowane na lotnisku poradzieckim na ogromnej scenie, gdzie występują polskie jak i zagraniczne zespoły, kabarety. Organizowane są różne festiwale, np. Europejskie Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Pod Kyczerą”, Letnia Akademia Filmowa czy też Festiwal Kultury Japońskiej.

Legnica w swojej ofercie proponuje wiele hoteli, a także możliwości wynajęcia niewielkich mieszkań w rozsądnych cenach. Daje to możliwość znalezienia miejsca odpowiedniego dla siebie. Są to nowoczesne miejsca, oferujące osobom zamieszkującym u nich szereg udogodnień, można tu wymienić bezprzewodowy bezpłatny dostęp do internetu, dostęp do telewizji, baseny, jacuzzi, sauny czy też strzeżone bezpłatne parkingi. Trzeba jednak pamiętać, że jest to oferowane przez nieliczne znajdujące się w Legnicy hotele, za które trzeba więcej zapłacić. Nie oznacza to jednak, że w innych jest gorzej. Baza noclegowa w Legnicy oraz w okolicach miasta jest dobrze zlokalizowana, a co za tym idzie łatwo z niej dostać się do najciekawszych miejsc miasta. Warto odwiedzić Legnicę nawet przejazdem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *