Wakacje w rybackim Poddąbiu

Jednym z typowo turystycznych regionów Polski jest wybrzeże Bałtyku. Praktycznie cała północna granica kraju to kurorty i ośrodki wypoczynkowe: Ustka, Mielno, Jarosławiec, Poddąbie, Darłówko, Chłopy czy Unieście. Jednak nie zawsze tak było. Przez setki lat na terenach tych rozwijało się rybołówstwo, przemysł morski oraz częściowo rolnictwo. Wioski leżące w bardziej atrakcyjnych miejscach, to znaczy przy ujściach dużych rzek z czasem zaczęły się rozwijać i przeobrażać w miasteczka, miasta i potężne aglomeracje. W XX wieku nastąpiło wiele zmian społecznych i obyczajowych. Pewne przekształcenia szły ze sobą w parze, kształtując charakterystyczne dla minionej epoki ciągi skutkowo-przyczynowe.

Jedną z takich zmian był rozwój technologiczny powodujący uprzemysłowienie rybołówstwa. Prywatnym rybakom było coraz trudniej konkurować z powstającymi przedsiębiorstwami. Jednocześnie zaczęła rozwijać się turystyka nadmorska. W efekcie obu tych procesów część małych rybackich wiosek przeobraziła się w typowo turystyczne miejscowości. Jednak część osad zachowała swój rybacki charakter, a przynajmniej jego elementy. Tak właśnie stało się z Poddąbiem. Posiada ono bazę turystyczno-noclegową, jednak pomimo tego wciąż jednym ze źródeł utrzymania ludności jest rybołówstwo. Specyficzny charakter małej rybackiej wioski stał się dodatkową atrakcją turystyczną, czymś, co wyróżnia Poddąbie na tle innych podobnych kurortów. Osoby którym pobyt nad morzem kojarzy się z rybołówstwem powinny zajrzeć do Kątów Rybackich.

Poddąbie to niewielka osada w północnej Polsce, w województwie pomorskim, położona na skraju Słowińskiego Parku Narodowego. Leży ona nad Morzem Bałtyckim w pobliżu Słupska. Główną atrakcją wsi i okolic są wysokie brzegi klifowe oraz lasy bukowo-sosnowe. Nad morzem wyznaczono letnie kąpielisko o łącznej długości linii brzegowej 100 metrów. To właśnie tu większość wolnego czasu spędzają turyści. Ci bardziej aktywni korzystają z możliwości jakie daje im morze i uprawiają różne sporty wodne. Osoby lubiące bierny wypoczynek, wylegują się w promieniach słońca na czystej, piaszczystej plaży. Jeżeli kogoś najdzie ochota na zwiedzanie okolicznych atrakcji i zabytków, to może udać się do Ustki w celu zwiedzania usteckich bunkrów Baterii Bluchera. Pierwszą baterię złożoną z czterech dział, w 1938 roku zbudowała na wydmie kilkadziesiąt metrów na zachód od portu, niemiecka Luftwaffe. Nazwano ją imieniem feldmarszałka Blüchera, związanego ze Słupskiem patrona miejscowego pułku kawalerii. Oprócz bunkrów można tu obejrzeć: strzelnicę, ogródek artyleryjski, kuchnię polową, a także kiermasz militarny.

W miejscowości Poddąbie znajduje się kilka możliwości noclegu. Dla lubiących wszystko wcześniej zaplanować turystów, polecamy portal internetowy meteor-turystyka.pl. Można zapoznać się na nim ze wszystkimi obiektami noclegowymi w tej miejscowości. Są tu opisane ośrodki wczasowo-wypoczynkowe, pensjonaty, kwatery prywatne, a także agroturystyki. Niektóre z nich od plaży dzieli jedynie 400 metrów. Ośrodki wczasowe z myślą o dzieciach przygotowały place zabaw i piaskownice. Na terenach niektórych posesji są wyznaczone specjalne miejsca, gdzie można rozpalić grilla lub ognisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *