Zaniemyśl – kiedyś i dziś

Zaniemyśl jest niewielką miejscowością położoną w województwie wielkopolskim. Pierwsze wzmianki o Zaniemyślu pojawiają się już w roku 1239. Zaniemyśl zapisał się chlubnie w historii Polski już w roku 1331. W tym czasie miejscowi mieszkańcy starli się z krzyżackim oddziałem liczącym kilka tysięcy rycerzy. Na początku XVIII wieku Zaniemyśl otrzymał prawa miejskie, nadane mu przez króla Augusta III. W wieku XVIII powstał też najstarszy zabytek Zaniemyśla – kościół pw. św. Wawrzyńca. Z kolei na początku XX wieku powstała tutaj linia kolei wąskotorowej prowadząca do Środy Wielkopolskiej.

Jedną z największych atrakcji Zaniemyśla jest Wyspa Edwarda położona na jeziorze Raczyńskim. Nazwa jeziora jak również wyspy pochodzi od historycznej postaci hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Jest to historia tragiczna, bowiem hrabia na wyspie miał popełnić samobójstwo. Dokonał tego w dość drastyczny sposób przy pomocy strzału z armaty. Na początku XIX wieku powstała też na wyspie budowla zwana dzisiaj domem szwajcarskim. Dzisiaj wyspa przyciąga głównie turystów nastawionych na wodny wypoczynek.

Zarówno na Wyspie Edwarda jak i w samej miejscowości znajdziemy wolne miejsca noclegowe. Zaniemyskie noclegi to oferty głównie w domkach letniskowych oraz ośrodku wypoczynkowym. Turyści do wyboru mają ponadto hotele, pensjonaty czy wille.

Największą atrakcję gminy stanowi wcześniej wspomniane Jezioro Raczyńskie. Przyciąga ono do letniego i weekendowego wypoczynku mieszkańców nieco większych miast. Z Zaniemyśla można też dotrzeć do zabytkowych pałaców i muzeów znajdujących się w okolicy. Najbardziej interesujący jest pałac w Rogalinie. Zbudowano go w drugiej połowie XVIII wieku. Do drugiej wojny światowej pałac należał głównie do rodziny Raczyńskich. Po 1945 roku, gdy budynek upaństwowiono, przekazano go pod władanie Muzeum Narodowego w Poznaniu. Dzisiaj wszyscy turyści mogą podziwiać przepiękne wnętrza urządzone w przeróżnych stylach. Doskonałym przykładem romantycznej architektury ziemiańskiej jest położony nieopodal zamek w Kórniku. Swe początki miał aż w wieku XV, by w wieku XVIII nabrać ostatecznego kształtu, który możemy podziwiać do dzisiejszego dnia. Ciekawym przykładem ziemiańskiej architektury jest neogotycki dwór znajdujący się w Boguszynie. Warto się tam wybrać również przez wzgląd na park krajobrazowy otaczający dwór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *